Dnia 10.02.2015 r. w wieku 98 lat zmarł

PROF. WŁADYSŁAW GÓRSKI

urodzony 22.01.1917 r. w Szymanowicach nad Prosną

Prof. Władysław Górski był współtwórcą polskiego szkolnictwa wyższego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Był również wybitnym przedstawicielem nauki prawa cywilnego, autorem kilkuset publikacji naukowych, wychowawcą kilku pokoleń prawników i ekonomistów, współautorem m.in. Kodeksu cywilnego i ustawy - Prawo przewozowe. Podczas wojny był żołnierzem walczącym na frontach północno-afrykańskim i włoskim. W latach 1951 - 1952 Dziekan Wydziału Transportu Śródlądowego. W okresie od 1987 r. był wielokrotnie honorowany m.in. doktoratami honorowymi Międzynarodowego Uniwersytetu w Delaware (USA) i Uniwersytetu Szczecińskiego, tytułem Człowieka Roku nadawanym przez Instytut Biograficzny w Raleigh (USA), honorowym obywatelem gminy Gizałki, nominacją na stopień podpułkownika WP.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce 20 lutego br. o godzinie 12:00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.


Wpisów : 20 na 4 stronach
<<< Poprzednia -   1  2  3  4   - Następna >>>

Autor: Paweł Smoręda, Warszawa, 2015-02-26
Pan Profesor zostaje z nami w swoich pracach.
Autor: Maciej Głowacki, Szczecin, 2015-02-26
Najlepszy profesor prawa, drogi wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń studentów, wspaniała postać, skromna życzliwa osoba. Cześć jego pamięci.
Autor: Tomisław Cieślewicz, Szczecin, 2015-02-21
Dziękuję Panie Profesorze za wspaniałe wykłady, egzaminy i spotkania towarzyskie. Nigdy ich nie zapomnę. Ale przede wszystkim dziękuję za optymizm i niepowtarzalne poczucie humoru.
Autor: Marek Białkowski, Szczecin, 2015-02-19
Niestety nie dane mi było poznać bliżej Pana Profesora. Jednak i z tych nielicznych okazji, dał się odczuć, jako osoba niezwykłej wiedzy, wielkiej kultury osobistej, posiadająca dar zjednywania sobie ludzi. Jednym z nich byłem i Ja. Muszę nadmienić, że jestem poruszony samym faktem jego niespodziewanej śmierci. Sądzę, że jego odejście to niepowetowana szkoda dla środkowiska akademickiego Szczecina, Wydziału i Katedry, której wiele lat był Kierownikiem. W swojej pamięci zachowam Pana Profesora jako osobę pełną dowcipu i chęci dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Szkoda, że razem z nim odchodzi duch pewnej epoki i wzorca naukowego dla innych.
Autor: Paweł Judek, Poznań, 2015-02-19
Niestety nie dane mi było poznać Pana Profesora, ale lektura jego prac naukowych przekonała o jego niezwykłej wiedzy w zakresie prawa transportowego, dzięki której był niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie. Polska nauka straciła ważnego przedstawiciela, ale jego dzieła będą trwać, zwłaszcza że udało mu się wychować znakomitych następców.
Dodaj wpis do księgi:
Autor
Miejscowość
Wpis*

* Pole obowiązkowe

Informujemy, że wpisy do księgi kondolencyjnej są moderowane. Państwa wpis pojawi się w księdze po zatwierdzeniu przez moderatora.